Virtualizace desktopů

Hlavní myšlenkou virtualizace desktopů je přechod z modelu „uživatel používá počítač“ na model „uživatel používá aplikaci“. V dnešní době firmy stále více potřebují mít aplikace dostupné z mnoha typů zařízení jako jsou tablety a chytré telefony, ale přitom stále chtějí vysokou míru bezpečnosti a kontrolovatelnosti takovéhoto prostředí. A přesně tohle nabízejí produkty z rodiny VMware View (VDI), které řeší virtualizaci desktopů.

Virtuální desktop

Představme si, že vezmeme desktop ze stolu uživatele a přeneseme ho do našeho zabezpečeného datacentra (privátního cloudu) postaveného nad VMware vSphere. Takový desktop najednou dostává všechny výhody, které nabízí VMware vSphere, jako je vysoká dostupnost, rozložení zátěže, data jsou chráněna a zálohována nebo možnost plánovaných migrací. Uživatel se potom ke svému počítači připojuje jako k vzdálenému terminálu pomocí klienta.

Klíčové výhody

O tom, že desktopy získávají stejné výhody jako servery běžící v datacentru jsme již mluvili. Pojďme se ale podívat na další konkrétní výhody a funkce, které Vám umožní zefektivnit Vaše IT za pomoci VMware View.

  • Rychlé nasazení – nasazení stovky strojů je díky centralizovanému managementu otázkou několika málo okamžiků.
  • Snadná správa – VMware View umožňuje udržování pouze jedné „master“ image pro několik dalších desktopů, které jsou z této „master“ image klonovány. To umožňuje rychlou aplikaci patchů, nových aplikací nebo reinstalaci desktopu, důsledkem toho jsou velké úspory na nákladech na správu desktopů.
  • Úspora místa – Technologie linkovaných klonů, umožňuje šetřit místo na diskových storage. Lze tak dosáhnout maximální utilizace storage
  • Bezpečnost a zálohování – Veškerá data jsou uložena a zpracovávána v datacentru a spojení s uživatelem je pro maximální bezpečnost šifrováno. Zároveň je možno použít robustní nástroje pro centrální zálohování uživatelských dat.

VMware View

O tom jak může vypadat infrastruktura pro provozování virtuálních desktopů si můžete udělat představu z následujícího schématu.

Schema VMware View 5

Zaujala Vás virtualizace desktopů?

Rádi Vám poradíme nebo poskytneme naše služby v oblasti virtualizace desktopů. Stačí se na nás jen obrátit vmware@intertech.cz